Gyógynövények a leszokás szolgálatában
A gyógynövényekkel történő orvoslás évezredekre nyúlik vissza, napjainkban egyre nagyobb reneszánszát éli a különböző gyógynövénykivonatokkal történő megelőzés és gyógyítás. Most nézzük meg, melyek azok, a természetben megtalálható, bárki számára könnyen hozzáférhető gyógyító növények-, és milyen módon lehetnek segítségünkre a dohányzásról való leszokásban.

A gyógynövényekkel történő orvoslás évezredekre nyúlik vissza, napjainkban egyre nagyobb reneszánszát éli a különböző gyógynövénykivonatokkal történő megelőzés és gyógyítás. Napokig sorolhatnánk a gyógynövénykivonatok felhasználási területeit, kezdve a sebgyógyítástól, a felfázásos betegségek gyógyításán át, az izomfájdalmak, mozgásszervi betegségek kezeléséig vagy a különböző hangulatváltozások javításáig.
Azonban most nézzük meg, melyek azok, a természetben megtalálható, bárki számára könnyen hozzáférhető gyógyító növények-, és milyen módon lehetnek segítségünkre a dohányzásról való leszokásban.
A leszokást segítő gyógynövényeket két csoportba sorolhatjuk:
- Vannak azok az anyagok, melyek a dohányzás hiányát csökkentik, hasonló érzetet keltenek
- És vannak olyan anyagok, melyek kifejezetten a hiány okozta tüneteket csökkentik
Hiánycsökkentés
Természetesen a legtöbbet azzal teszel az egészségedért, ha végleg leszoksz a dohányzásról, de amíg még hódolsz ennek a káros szenvedélynek addig is sokat segíthet, ha elkezded ellensúlyozni a káros hatásokat, hogy minél kisebb legyen az esélye a megbetegedésnek.
A gyógynövény-terápia eszközei közül segítségünkre lehetnek a dohányzás hiányát csökkentő gyógynövény alapú cigaretták is, melyek szárított füveket, hurutoldó és nyugtató hatású gyógynövényeket, valamint illóolajokat tartalmaznak. Összetevőik között szerepelhet az orvosi ziliz, a rózsaszirom, és más szárított füvek is.Ezek dohány-, és nikotinmentesek, nem tartalmaznak más függőséget okozó anyagot sem.
Lényeges viszont, hogy kátránytartalmuk miatt (6mg) hosszú távú megoldást nem jelentenek! Hasznos segítség lehet a használatuk átmenetileg, mivel a gyógynövény-hatások okozta előnyökön kívül a dohányzás okozta pszichés függőséget, azaz a mozdulat hiányát oldhatják. Ezekre ugyanúgy „rá lehet gyújtani” mint az eredetire, így nem marad akkora hiányérzet a cigarettázási szertartás után.
Hatásos nikotinéhség csökkentő a borsmentaolaj is.
Csöppentsünk két-három csepp borsmenta olajat egy zsebkendőre, és ha ránk tör a cigaretta utáni vágy, egyszerűen csak lélegezzük be a kellemes mentaillatot. A Journal of Drug and Alcohol Dependence-ben publikált tanulmány szerint ez az olaj ugyanolyan érzetet kelt a torok hátsó részében, mint a nikotin.
Hasonló célzattal készíthetünk szájvizet is az alábbi összetevők forrázatából: borsmenta levél, tárnicsgyökér, ürömfű (réteken, legelőkön fellelhető). Naponta többször öblögessünk.
Elvonási tünetkezelés
A gyógynövények tea formájában segítik az elvonási tünetek enyhítését, úgymint a stressz, feszültség oldását, csökkentik a dohányzás okozta panaszokat, csillapítják a köhögést és megtisztítják a szervezetet a méreganyagoktól. A megvonás következményeként jelentkezhet még feszültség, türelmetlenség, koncentrációhiány, fejfájás, nyugtalanság, gyomor- és bélrendszeri panaszok a megvonás következményeként.
Az említett panaszok kiválóan enyhíthetők egy jól összeválogatott gyógynövényekből készült teakeverékkel is, mint például a következő:
- 2 rész citromfű (Melissa officinalis)
- 2 rész macskagyökér (Valeriana officinalis)
- 1 rész kamilla (Matricaria recutita)
Keverjük össze a szárított hozzávalókat és készítsünk teát belőlük a következő módon: forrázunk le egy csésze vízzel két teáskanál teakeveréket, hagyjuk ázni 8 percig, majd szűrjük le.
A macskagyökér keserűanyagai és illóolajai együtt koncentrációs zavarok esetén serkentőleg, ideges nyugtalanságnál és feszültségnél viszont nyugtatóan hatnak. Ezen kívül csillapítja a fejfájást is.
A citromfű szintén nyugtató illóolajai, valamint stressz-oldó cseranyagai pedig szíverősítő hatásúak. Ideges eredetű és/vagy görcsökkel járó gyomorpanaszokra, fejfájásra, álmatlanságra is kiváló, így ezen tulajdonságai nagy segítséget nyújthatnak a leszokni vágyóknak.
A kamilla illóolajai miatt enyhíti a gyomorpanaszokat, kíméletes nyugtató.
Jó tanács még!!!, hogy fogyasszunk paradicsomban gazdag ételeket (legalább hetente 3x), mivel a benne található antioxidáns, a likopin védelmet nyújt a dohányzás okozta károkkal szemben. A likopin az úgynevezett karotinoidok családjába tartozó vörös festékanyag. A paradicsomban az összes karotinoid 60-64%-a likopin. A rotterdami Erasmus Medical Centre kutatói egérkísérletek során kimutatták, hogy a szintetikus likopin 50%-kal lassítja a daganatos betegség progresszióját, E-vitaminnal kombinálva pedig 75%-kal lassítja a daganat kifejlődését. Továbbá a bőr és a szív védelmében is fontos szerepet játszik.
Ha a dohányzás sejtkárosító tulajdonságát még jobban ellensúlyozni szeretnénk ajánlatos naponta zöld tea fogyasztása.
Cikk megjelent: www.almamag.hu